Facebook Reklamı
İnstagram

BALIKESİR’DE ORMANLARA GİRİŞ YASAKLANDI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BALIKESİR’DE ORMANLARA GİRİŞ YASAKLANDI
Kaz dağlarına girişler yasaklansın yönündeki uyarıcı haberimiz ses getirdi. Balıkesir Valiliği Türkiye geneli artan Orman yangınları sonrasın da ve önümüzdeki günlerde artacak sıcaklıklar sebebiyle hızlıca karar alarak Balıkesir genelinde Mesire yerleri, Kamp alanları ile izinli bölgeler dışında kalan ormanlık alanlarda her türlü ateş, Semaver ve mangal yakılmasını 30 Temmuz - 31 Ekim 2021 tarihine kadar yasakladı. Yasağa uymayanlar hakkında ise idari para cezası ve yaptırım uygulanacağı açıklandı.

Ülkenin dört bir köşesinde orman yangınlarının artması ve önümüzdeki hafta hava sıcaklıklarının artacağını değerlendiren Balıkesir Valiliği, ormanlık alanların kullanımına yönelik bir dizi karar aldı. Valilik tarafından alınan kararda 30 Temmuz 2021 tarihinden geçerli olmak üzere piknik ve mesire alanları haricinde ormanlık alanlara giriş ve çıkışlar yasaklandı.

KAPSAMLI KARAR ALINDI

Balıkesir Valiliğinin yaptığı açıklamada ayrıca Başta ormanlık alanların civarındaki yerler olmak üzere, anız veya bitki örtüsü, tarla, bağ, bahçe ve zeytinlik artığı ot, dalların yakılmasına kesinlikle müsaade edilmeyeceği belirtildi. Diğer taraftan Yaz sezonu boyunca Ormanlık alanlara yakın olan yerlerdeki düğün ve benzeri organizasyonlarda, orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı madde kullanımına da izin verilmeyecek. Karar da ayrıca Halkı uyarmak ve bilinçlendirmek üzere mahalle cami imamları tarafından sohbetler yapılması, cami hoparlörlerinden ilanlar yapılarak ateş yakılmaması konusunda halkın uyarılması için İl Müftülüğü de bilgilendirildi.

SICAKLIKLAR ARTACAK YANGINLAR OLABİLİR

Balıkesir Valiliği Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan hava tahmini raporlarında sıcaklık değerlerinin artacağı yönündeki değerlendirme üzerine ormanlık alanlarda yangınlara karşı bir dizi tedbirler aldı. Daha önce duyurulan mangal/semaver/ateş yakılabilecek mesire yerleri ile tabiat parklarının dışında, ormanlara giriş çıkışlar yasaklanırken, orman alanları içinde piknik yerleri haricinde mangal/semaver/ateş yakılmasına müsaade edilmeyecek. Alınan kararlarda ayrıca avcı ve çobanların ateş yakmalarına da izin verilmeyecek. Ormanlık alanların izin verilen yerlerinde kamp yerleri haricinde saat 20.00’den sonra ateş yakılması yasaklanırken, ormanlık alanlara yakın yerlerdeki düğün organizasyonlarında yangın çıkarabilecek havai fişek ve dilek balonu organizasyonları da yapılmayacak. Orman yangınlarına büyük sebebiyet verdiği bilinen anız yakılmasının da yasaklandığı açıklamada ayrıca elektrik hatlarının yangına sebebiyet vermemesi için gerekli önlemlerin alınacağı belirtildi.

Vali Hasan Şıldak, alınan kararın en etkili şekilde uygulanacağını, bütün sorumlu kurumların en üst düzeyde göreve hazır hale getirildiğini ifade etti. Vatandaşlardan duyarlı olmalarını, tatil ve dinlenme amaçlı olsun, tarımsal amaçlı olsun her bir vatandaşımızın ormanlara zarar verebilecek her tür etkinlik ve hareketten uzak durmasını, son derece dikkatli olunmasını beklediklerini belirtti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AYVALIK’TA KONTEYNERLER YERALTINA ALINIYORÖnceki Haber

AYVALIK’TA KONTEYNERLER YERALTINA ALINIY...

ANADOLU'NUN MAYASI YÖRÜKLERİN CİĞERİNİ YAKTILARSonraki Haber

ANADOLU'NUN MAYASI YÖRÜKLERİN CİĞERİNİ Y...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar