Facebook Reklamı
İnstagram

Barana ile Altıeylül Kurtuluş Etkinlikleri Başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Barana ile Altıeylül Kurtuluş Etkinlikleri Başladı
Altıeylül Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel Altıeylül Kurtuluş Etkinlikleri, Barana Ekibi’nin gösterisiyle başlayarak vatandaşlarla buluştu. Kuvâ-yi Milliye şehri Balıkesir’in kurtuluşunun 99. yıl dönümünde Altıeylül Belediyesi’nin düzenlediği “Altıeylül Kurtuluş Etkinlikleri” Dursunbey Barana Ekibi’nin katılımıyla coşku içerisinde başladı.

Balıkesirlilerle 3 asırlık Barana Kültürü’nü bir araya getiren Altıeylül Belediyesi’nin kültürümüze verdiği değeri en derinden hissederek güzel bir akşam geçirdik. UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer alan Barana, 3 asırlık bir geçmişi damarlarında barındırıyor.

“AHBAP”LAR ALTIEYLÜL’ÜN KURTULUŞUNU VATANDAŞLARLA BİRLİKTE KUTLADI

Sadece sazdan ve sözden ibaret olmayan Barana Kültürü, genç yaşta bünyesine giren insanları topluma faydalı bireyler olarak Türk-İslam Geleneği ile harmanlanmış bir kültür içerisinde yetiştiriyor ve Barana’ya girenlere de “Ahbap” ismi veriliyor. Barana, sosyokültürel temelleri çok eskiye dayanan ve toplum yapısını olumlu yönde etkileyerek günümüze kadar gelmeyi başaran nadir kültürlerden biri olarak ayakta durmayı başarıyor. Bundaki en önemli faktör de Barana Kültürü’nü yaşatmak için “Ahbap”lar ve Altıeylül Belediyesi gibi toplumsal değerlere sahip çıkarak kendisini sorumlu hissedenler sayesinde gerçekleşiyor.

BARANA KÜLTÜRÜ ALTIEYLÜL’DE YAŞATILDI

Altıeylül Belediyesi tarafından altı gün boyunca sürdürülecek olan “Altıeylül Kurtuluş Etkinlikleri” kapsamında organize edilen etkinliklerin ilki olan Dursunbey Barana Ekibi gösterisi, vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Hep birlikte söylenen türküler başta olmak üzere Barana Kültürüne ait ince nüanslar da akşamı güzelleştirmeye yetti. Kendisi de Dursunbeyli olan ve Barana Kültürü’nün sosyokültürel açıdan önemine dikkat çeken Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı “Altıeylül’ümüzün kurtuluş etkinliklerinin ilkinde vatandaşlarımız ile bir araya geldik. Öncelikle bu akşam bizlere kültürümüzün bir parçası olan Barana’yı en güzel şekilde yaşatan Ahbap’lara teşekkür etmek istiyorum. Yaklaşık 3 asırlık geçmişe sahip olan Barana Kültürü’nü yaşatabilmek ve Altıeylül’ümüzün kurtuluş etkinliklerinde bu kültüre sahip çıkabilmek adına elimizden geleni yapabildiysek ne mutlu bizlere. Bizler kültürünü ve tarihini unutmayan bir gençlik yetiştirmek istiyoruz. Bu vesileyle de bu güzel akşamı değerli kılan Barana Ekibi’ne ve vatandaşlarımızla tekrardan şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Haluk Levent Koronavirüse YakalandıÖnceki Haber

Haluk Levent Koronavirüse Yakalandı

BALIKESİR GELECEĞE HAZIRLANIYORSonraki Haber

BALIKESİR GELECEĞE HAZIRLANIYOR

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar