Facebook Reklamı
İnstagram

KAZDAĞININ ŞİFALI BİTKİLERİ KİTAP OLDU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KAZDAĞININ ŞİFALI BİTKİLERİ KİTAP OLDU
Bin pınarlı İDA olarak bilinen Balıkesir’in tarihine ışık tutan Kazdağlarında bulunan bitkiler bir kitabın konusu oldu. Prof. Dr. Gülendam Tümen, Prof. Dr. Fatih Satıl ve Prof. Dr. Selami Selvi tarafından kaleme alınan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin katkı verdiği “Kazdağları’nın Şifalı Bitkileri” kitabının tanıtım toplantısı yapıldı. Kitapta Kazdağlarında bulunan 115 bitki ele alındı

Kazdağları bir çok medeniyete ev sahipliği yaparken tıbbi bitki potansiyeli ile de öne çıkıyor. Burada bulunan endemik bitki türlerini tespit ederek şifa deposu bu bitkilerle ilgili sağlıklı ve temiz bilgiyi ortaya çıkarmak amacıyla; Prof. Dr. Gülendam Tümen, Prof. Dr. Fatih Satıl ve Prof. Dr. Selami Selvi tarafından bir kitap kaleme alındı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN BİTKİ KİTABINA DESTEK
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Yücel Yılmaz tarafından destek verilen kitap projesinin basımı sonrası tanıtım toplantısı yapıldı. “Kazdağları’nın Şifalı Bitkileri” kitabının içeriğinde bir çok bitki ve endemik tür derinlemesine analiz ediliyor.Burhaniye’de bulunan Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi’nde (BAÇEM) düzenlenen lansman da tanıtılan kitabın içerisinde Kazdağları’nda yetişen 115 bitki anlatıldı.

BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ BİRLİĞİ KURULACAK

Konuyla ilgili olarak tanıtım toplantısında konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Serkan Akça “Kazdağları’ndan Madra Dağı’na, Kapıdağı’na kadar birçok endemik bitki türü buralarda yetişiyor. Biz de Belediye olarak son 3 yıldır bu bitki türlerinden bazılarını hem deneme parsellerinde hem de koleksiyon bahçelerinde yetiştirme  gayreti içindeyiz. Bu işin ciddiyetini kavramak içinde Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’ın talimatıyla, Türkiye’de bir ilk olacak ‘Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Birliği’ni kurma aşamasındayız. Buradaki amacımız değerli bitkilerimizin, çiftçilerimiz tarafından üretmesinin sağlanarak sürdürülebilir hale getirilmesi. Sahada arge çalışmalarımızı yapıyor, koleksiyon bahçelerimizde sergiliyoruz. Hocalarımız Gülendam Hanım ve Fatih Bey de bizden desteklerini esirgemiyorlar.Hep birlikte bu değerli bitkilerimizi yetiştirerek yaygınlaştırıp değerini herkese anlatacağız.” dedi 

KAZDAĞLARI EN GÜZEL ZENGİNLİĞİMİZDİR

Prof. Dr. Gülendam Tümen “Yıllardır çalışarak bu bilgileri toplayıp derledil. Bu iş bir şekilde yapıldı ancak bunun anlatılması ayrı bir önem arz ediyor. Kitabın bun aşamaya gelmesinde Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz ve Başkanımız Yücel Yılmaz çok yardımcı oldu. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Kitabın hikâyesi çok eskilere dayanıyor. Kazdağları’nı ilk kez 1986 yılında gördüm ve cennet burası olmalı dedim. O kadar güzel ki. Kazdağları’nı bu kadar değerli yapan barındırdığı endemik türler. Kazdağları’nda 32 lokal endemik bitki türü bulunuyor, yani dünyada sadece burada yetişiyor başka hiçbir yerde yok. Böyle dağlar, Türkiye’de çok nadir. Uludağ, Ilgaz ve Kazdağları. Biz, bu bitki türlerini kayıt altına aldık. Bu lokal endemikler,100 yıl önce Kazdağları’na gelen yabacı botanikçiler tarafından teşhis edilmiş. Flora of Turkey’de yayınlanmış ama ikinci toplayan yoktu, ikinci toplamayı bizim ekip yaptı ve bunu kitap haline getirdik. Ondan sonra Kazdağları iletişime açıldı; yollar yapıldı, seyir tepesi yapıldı. Kazdağları’na sahip olmak bir ayrıcalık. İnşallah kitaptan da okuyup faydalanırsınız.” dedi.

“BALIKESİR KUZEY EGE’NİN CENNETİ ”

Kazdağları’nda şifa arama geleneği benimseyen bir çok medeniyete evdahipliği yapmıştır. Prof. Dr. Fatih Satıl “Tüm bu medeniyetlerin bitki kullanım kültürleri birikerek damla damla Kazdağları ve Edremit Körfezi’nin zengin bitki kullanım kültürünü ortaya çıkarmış. Bu sebeplerden dolayı Gülendam hocamla birlikte bu çalışmayı yapmaya karar verdik 2000’li yıllarda. Türkiye Bilimler Akademisi ve TÜBİTAK bizlere destek verdi. Kazdağları’nda seçmiş olduğumuz 15 köyde halkın bitki kullanım kültürünün envanterini çıkardık. Ama bu bir envanterdi.Bunu anlatmak için bir desteğe ihtiyacımız vardı. Mürsel Sabancı Başkanım Balıkesir Büyükşehir Belediyesidesteğini bizden esirgemedi”

BİLİM İNSANLARINA DESTEK VERİLMELİ

Prof. Dr. Fatih Satıl “Bilim insanları yapıyor çalışmayı, ama raflarda kalıyor, biz bunları halka ulaştırmak istiyoruz. Belediyemiz bu noktada desteğini sağladı. Umarım devamında başka eserlerimiz de gelecek. Şu an Yağcıbedir halılarına renk veren boya bitkileri üzerinde çalışıyoruz. Kapıdağ’ın bitkileri üzerine bir çalışmamız var bitmek üzere. Balıkesir cennet, kaynak değerleri fazla. Bunları ön plana çıkararak eko turizme kazandırmamız lazım. Kazdağları’nda nereye elimizi atsak marka değer kimliğini barındıran bitkilerle dolu.” dedi. 

HABER: SÜLEYMAN NAMLI

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Düğünlerde İkram yasağı Sona ErdiÖnceki Haber

Düğünlerde İkram yasağı Sona Erdi

KARESİ KÖY YOLLARINI PARKE KAPLIYORSonraki Haber

KARESİ KÖY YOLLARINI PARKE KAPLIYOR

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar