Facebook Reklamı
İnstagram

Şeker Fiyatlarına Yüzde 31 ZAM geldi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şeker Fiyatlarına Yüzde 31 ZAM geldi
Ramazan ayının yakalaşmasıyla birlikte bir çok ürüne zam geldi. Ayçiçek yağına gelen zamların ardından şimdi de şeker fiyatlarındaki artışlar vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Türkşeker, KDV dahil kilogramı 5,96 TL'den satılan kristal şeker fiyatını yüzde 31 artırarak 7,80 TL'ye çıkardı. Bununla bereber gelecek aylarda süte, peynire, ete zam gelecek.

Geçtiğimiz günlerde devlet fabrikalarında 290 liradan satılan bir çuval şeker, özel sektörde 800 liraya kadar çıkmıştı. Ticaret Bakanlığı devreye girerek çuval şeker fiyatının 800 TL'den 575 TL'ye indiğini duyurmuştu.Türkşeker'in duyurusunda, "İmalatçı firmalarımıza destek olmak için kapasite raporu, fiili kullanım durumu gibi kriterler dikkate alınarak imalatçılarımıza yeniden şeker arzına başlanmıştır. Bu çerçevede 50 kilogramlık şekerin çuval fiyatı ise KDV dahil 550 TL olarak güncellenmiştir" denildi.

SÜT VE PEYNİRE DE NİSAN AYINDA ZAM
Gazeteci Murat Çelik, Habertürk'te katıldığı programda Nisan ayında da süt ve peynir fiyatlarına zam geleceğini açıkladı:Olağanüstü ekonomik koşullar yaşıyoruz. Yılbaşında asgari ücrete zam yapıldığında yüzde elli çok ciddi bir yükseliş olarak görüldü. Asgari ücrete gelen zam eridi. Et fiyatları, peynir fiyatları, şeker fiyatları arttı. Hammadde ve girdiler yükseldiği anda zamlar devam edecek gibi görünüyor. Süt fiyatlarındaki artış Nisan ayına yansıyacak Nisan'ın ilk haftasında peynire de zam gelmesi bekleniyor.

ET FİYATLARINA ZAM
Kırmızı et fiyatına geçtiğimiz gün yapılan yüzde 48’lik zammın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ramazana kadar ucuz etin vatandaşla buluşması için talimat vermişti. 27.11.2021 tarihinde, toptancının dana karkası perakende esnafına kilosu 49 liraya verirken, 29.12.2021 de 61 liraya çıktı. Ocak ile Mart 2022 arasında et fiyatları toptanda yüzde 20-25 oranındaki artışla 80-85 lira bandına geldi. Ancak zamla dana karkasın kilosu 90 liraya ulaşırken, 31 Mart itibariyle yeni fiyatlar geçerli olacak. Perakendedeki mevcut fiyatların üzerine 10-15 lira civarı zam olarak yansıyacak.

EKMEKTE DE ARTIŞ BEKLENİYOR
Buğday fiyatlarında Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında yükselişe geçmişti. Geçtiğimiz günlerde Toprak Mahsulleri Ofis (TMO), un sanayicilerine sattığı ekmeklik buğday fiyatlarına yüzde 21-22 oranlarında zam yaptı. Yapılan zammın ardında gözeler ekmek fiyatlarına çevrildi. Tarım uzmanları ekmek fiyatlarının da artacağını öngörüyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ALTIEYLÜL’DEN KADIN GİRİŞİMCİLERE MİKROKREDİ DESTEĞİÖnceki Haber

ALTIEYLÜL’DEN KADIN GİRİŞİMCİLERE MİKROK...

Başkan Yücel Yılmazdan Z kuşağı HamlesiSonraki Haber

Başkan Yücel Yılmazdan Z kuşağı Hamlesi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar