SÜT EN FAZLA FİYATI ARTAN ÜRÜN OLDU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SÜT EN FAZLA FİYATI ARTAN ÜRÜN OLDU
Türkiye Ziraat Odaları Birliği, ocak ayında gıda ürünlerindeki fiyat değişimini açıkladı. Buna göre, markette en fazla fiyat artışı pastörize sütte olurken, üreticide ise salatalıkta gerçekleşti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Ocak ayında gıda ürünlerindeki fiyat değişimine ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Bayraktar, TZOB olarak üreticiden tüketiciye halkın tamamını yakından ilgilendiren gıda fiyatlarındaki değişimleri takip etmeye ve kamuoyunu doğru bilgilendirmeye devam edeceklerini vurguladı.

"MAKAS KAPANMIYOR"

Üretici ve tüketici fiyatları arasındaki makasın bir türlü kapanmadığını belirten Bayraktar, bütün kesimlerin sağduyulu davranması ve spekülatörlere fırsat verilmemesi gerektiğini ifade etti.Bayraktar, ocakta markette 22, üreticide 13 üründe fiyat artışı, markette 18, üreticide 10 üründe fiyat düşüşü olduğuna işaret ederek, markette 2, üreticide 11 üründe ise fiyatın değişmediğini kaydetti.

MARKETTE SÜT, ÜRETİCİDE SALATALIK FİYATLARI UÇTU

Ocakta fiyatı en fazla artan ürünün markette süt ve üreticide salatalık, fiyatı en fazla düşen ürünün ise markette karnabahar, üreticide lahana olduğunu aktaran Bayraktar, lahananın 4 kat, maydanozun 3.9 kat, süt ve patatesin 3 kat, marulun 3.1 kat fazlaya tüketiciye satıldığının altını çizdi.Bayraktar, üreticide 68 kuruş olan lahananın 2 lira 70 kuruşa, 50 kuruş olan maydanozun 1 lira 96 kuruşa, 2 lira 73 kuruş olan sütün 8 lira 94 kuruşa, 67 kuruş olan patatesin 2 lira 17 kuruşa, 1 lira 68 kuruş olan marulun 5 lira 19 kuruşa satıldığı bilgisini verdi.

KURU FASULYE VE TOZ ŞEKER SABİT
Bayraktar, ocakta markette kuru fasulye ve toz şeker fiyatında bir değişimin meydana gelmediğine dikkat çekti"Markette en fazla fiyat düşüşü yüzde 34.59 ile karnabaharda görüldü. Karnabahardaki fiyat düşüşünü yüzde 27.14 ile ıspanak, yüzde 23.50 ile pırasa, yüzde 16.92 ile elma, yüzde 14.09 ile kuru soğan, yüzde 9.70 ile lahana, yüzde 9.02 ile patates, yüzde 6.68 ile havuç, yüzde 5.49 ile yumurta, yüzde 5.05 ile nohut takip etti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Balıkesir'de 20 ilçeye milyonlarca liralık yatırımÖnceki Haber

Balıkesir'de 20 ilçeye milyonlarca liral...

BALIKESİR'DE VAKA SAYISI TEKRAR YÜKSELİYORSonraki Haber

BALIKESİR'DE VAKA SAYISI TEKRAR YÜKSELİY...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar