Facebook Reklamı
İnstagram

Vali Şıldak Yıl Sonu Sergisine Katıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vali Şıldak Yıl Sonu Sergisine Katıldı
Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ‘Hayat Boyu Öğrenme Haftası’ kapsamında bütün ilçelerin Halk Eğitim Merkezlerinin katılımıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Yıl Sonu Sergisi’ne katıldı.

Vali Hasan Şıldak, eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte ‘Hayat Boyu Öğrenme’ kültürünün geliştirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla 1-7 Haziran tarihlerinde kutlanan “Hayat Boyu Öğrenme Haftası” dolayısıyla düzenlenen serginin açılışına katıldı.

 

Serginin açılışına Vali Şıldak ve Eşi Fatma Nur Şıldak’ın yanı sıra Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Tuğgeneral Cihangir Kemal Yüzçelik, Altıeylül Kaymakamı Turgay Hakan Bilgin, Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı J.Kd. Alb. Ali Yıldız ve çok sayıda davetli katıldı. Hayat boyu öğrenme alışkanlığı kazanımını destekleyen, öğrenme faaliyetlerine katılımı arttırmayı hedefleyen “Hayat Boyu Öğrenme Haftası”; öğrenme fırsatları ile ilgili bilgilendirilmelerin yapılmasına da katkı sağlıyor.

Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Halk Eğitim Merkezleri’nin yıl boyunca gerçekleştirdikleri çalışmaların yer aldığı serginin açılışı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programın açılış konuşmasını yapan İl Millî Eğitim Müdürü Ali Tatlı, insan emeğinin olduğu her faaliyetin, her ürünün çok değerli olduğunu dile getirdi.

Bu Sergiler Çok Kıymetli

Halk eğitim denildiğinde; halk eğitim merkezlerinin, halk eğitim kurslarının, halk eğitim öğretmenlerinin, usta öğreticilerinin ülkenin artık bilinen kavramları haline geldiğini söyleyen Vali Şıldak, programda yaptığı konuşmada "Halk eğitim merkezleri toplumun derinliklerine nüfuz etmiş, bilhassa kadınların olmazsa olmazları olmuştur. Bu açıdan bütün ilçelerin el emeği göz nuru eserlerinin de sergilendiği bu yıl sonu sergileri çok kıymetlidir. Biz de fırsat buldukça bu sergilere katılmaya özen gösteririz. Çünkü buralarda toplum hayatının her aşamasının gelişimini ve topluma sosyal anlamda katılımın izlerini görmek mümkündür. Ne mutlu ki ülkemizde artık halk eğitim kursu dendiğinde; kursun çok ötesine geçmiş ve toplumda ihtiyaç olan bilgi, beceri, donanım olarak insanımızı güçlendiren ve geliştiren katkıları görüyoruz." dedi.

Balıkesir’de yaklaşık 2 bin kurs açıldı

Bu alanda emek verenlerin ve bundan faydalanan vatandaşların sayısının ne kadar yüksek olduğunun bilinmesi gerektiğini işaret eden Vali Şıldak, "54 idarecimiz, 147 kadrolu öğretmenimiz, 393 de usta öğreticimiz halk eğitim merkezlerimizde yıl boyunca emek sarf ettiler, gayret gösterdiler ve kursiyerlerine en donanımlı şekilde faydalı olmaya çalıştılar. Öğretmenlerimiz ve usta öğreticilerimiz olmadan halk eğitim mefhumunun ayakta kalması mümkün değildir. İlimizde 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında yaklaşık 2 bin civarında mesleki kurs açılmış ve bu kurslara tam 45 bin kursiyer dahil olmuş. Bunun yanı sıra sosyal ve kültürel amaçlı kursların sayısı ise yaklaşık 2 bin civarındadır. Bu kurslara da 77 bin kursiyer katılarak oralardan faydalanmıştır. En önem verdiğimiz bölümlerden biri olarak açılan 287 okuma yazma kursundan ise 1.410  kursiyer faydalanmış. Bu kurslarda okuma yazma öğrenmiş ileri yaşta olan vatandaşlarımızı tebrik etmek istiyorum. Yine bağımlılıkla mücadele alanında da 300 üzerindeki kursta, 25 bin vatandaşımız kendilerini geliştirmiş. Toplama baktığımızda neredeyse Balıkesir'in nüfusunun yüzde 10'unun bu kurslara devamlılık gösterdiğini, bu yıl içerisinde bu kurslara dahil olduğunu söylemek mümkün. Bu da demektir ki aile bazında baktığımızda neredeyse toplumun yarısı halk eğitimle buluşmuş, istifade etmiş." Şeklinde konuştu.

Vatandaşlarımızı tebrik ediyorum

İlçe ziyaretlerinde de halk eğitimlerde yaşanan gelişmelere şahit olduğunu ifade eden Şıldak, "Bu kurslarda bilgi beceri öğrenmekle kalınmıyor, kazanılan donanım sayesinde aynı zamanda sosyal gelişim gösterme, dayanışma, birlikte hareket etme, özveri, fedakarlık yönlerinden de insanlarımıza katkı sağlanıyor. Bütün öğretmenlerimizi, yöneticilerimizi ve kendini geliştirmek için evinin kapısından çıkıp o sosyal ortamlara adım atan vatandaşlarımızı tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Erdek Halk Eğitimi Merkezi Özel Bireyler Halk Oyunları ekibi ve Susurluk Halk Eğitimi Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterileri ilgiyle izlendi.

Vali Hasan Şıldak eşi Fatma Nur Şıldak ile birlikte Balıkesir Olgunlaşma Enstitüsü ile 20 İlçe Halk Eğitimi Merkezi kursiyerleri ve öğreticilerinin yıl boyunca hazırlanmış olan ürünlerinin yer aldığı sergiyi gezdi, yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı. ali Şıldak, sergilenen ürünlerin kataloğunun hazırlanmasını ve başarılı bulunan ürünlerin hediyelik eşya olarak üretilmesi konusunda çalışma yapılmasını istedi.

Haber: Şefiye YILDIRIM

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İkinci Balya Pehlivan Güreşleri DüzenlendiÖnceki Haber

İkinci Balya Pehlivan Güreşleri Düzenlen...

Balıkesir'de 67 şüpheliye uyuşturucu operasyonuSonraki Haber

Balıkesir'de 67 şüpheliye uyuşturucu ope...

Yorum Yazın

Best’ten Çalışanlarına Moral Pikniği
Balıkesir’den 100. Yıla Özel BALKART
Balıkesir’de Tarladaki Atıklar Kuzuya Dönüşüyor
Aktüel Medya’dan TRT’ye Finalist
Balıkçılar Şaştı Kaldı: Denizden Balık Yerine Çuval Çuval Pirinç Çıktı
 Peynir İmalathanesinde Hijyen Skandalı
Kayıp Şahıs Kazdağları'nda Aranıyor
Balıkesir’de 63 Düzensiz Göçmen Yakalandı
Kuru Fasulyenin Sofralara Yolculuğu Başladı
İşte Gençlerin Vergisiz Alabileceği Telefonlar
Burhaniye 'de Otomobil İle Kamyonet Çarpıştı: 4 Yaralı
Edremit’te Hırsızlık, 60 Bin Liralık Saatleri Çalıp Kaçtı
Resifler Marmara Denizi’ne Bırakıldı
Açtığı Fırında Tandır Yaparak Patron Oldu
Basın Kartı Artık Kimlik Kartı Olarak Kullanılabilecek
Balıkesir’de Uyuşturucu Operasyonu
Kazdağları'nın 750 Yıllık Çınarı
Balıkesir’de 31 Şahısa Gözaltı
Ayvalık’ta 52 Göçmen Kurtarıldı
Ziraat Bankası Haberine İletişim Başkanlığı Yanıt Verdi!

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar