Süleyman Namlı

Süleyman Namlı

Mail: suleymannamli@hotmail.com

Balıkesir’in Markası Kurtdereli Güreşleri

Balıkesir’in Markası Kurtdereli Güreşleri

Balıkesir’in son yıllarda en büyük markası ne diye soracak olursanız hiç şüphesiz Kurtdereli Mehmet Pehlivan güreşleri diye söylerim. Bu muazzam spor olayı her yıl bizleri mest ediyor.

Balıkesir Kurtdereli köyünde düzenlenen olan Mehmet Pehlivan Güreşleri Türkiye’nin her yerinden 100’e yakın baş pehlivanı dualı çayırda bir araya getirecek. Ali Gürbüz, Orhan Okulu, Mehmet Yeşil Yeşil, İsmail Balaban ve ismini sayamayacağım onlarca iyi pehlivan Balıkesirli güreş severlerin önüne çıkacak.

Balıkesirspor’da yaşananlar, diğer branşlarda istenilenin bir türlü alınamaması sonrasında elimizde bir tek Kurtdereli güreşleri kaldı. Hakkı var Yücel Yılmaz’ın Karesi Belediye başkanı olduğu dönemde başladığı ve Güreş sporuna yoğun çaba sarf ettiğini hep birlikte gördük. Peki ondan sonra gelen Belediye başkanı nemi yaptı. Dinçer Orkan’da hiç gocunmadan taş üzerine bir taş daha koyarak Kurtdereli Meydanını Türkiye’nin Kırkpınardan sonra en iyi er meydanı yapmak için çok yoğun mesai harcadı.

Türkiye’nin en önemli spor organizasyonlarının başında gelen bu muazzam olayda Kurtdere markasını televizyonlarda görmek beni müthiş gururlandırıyor. Bir Kırkpınar olmasa da Kırpınar’ın rövanşı olarak alınan Kurtdereli Güreşleri küçük çocuklara futbol, basketbol gibi sporların yanında ata sporumuzda var dedirtiyor. Uyuşturucunun yaygınlaştığı şu günümüz Türkiye’sin de güreş sporu aslında muazzam bir açığı kapatıyor. Spor çocuklarımızın hayatlarındaki boşluğu anlamlı hale getiriyor.

Son 8 yılda Kurtdere Köyünde yapılanlar Karesi Belediyesinin desteğiyle iyi bir kademe atladı. Güreşçiler en fazla iki üç yerde güreşmek için can atıyorlar. Bunlardan bir tanesi de hiç şüphesiz Kurtdereli Er Meydanı oluyor. Cazgır Pele Mehmet’in 300 minare manisini eğer bu meydanda dinlediyseniz artık sizde bir güreş tutkunu olmuşsunuz demektir.

Son olarak Kurtdere Köyünde Karesi Belediyesi’nin yaptığı gerek tribün bakımı, onarımı, temizliği ,Yiyecek ile İçecek alanları ,tuvaletler, otoparklar ve güreşçilere yapılan özel hizmetleri takdir etmek gerekiyor. Bir Marka’yı büyütmek, sahip çıkmak ve onu Türkiye’nin gözbebeği yapmak kolay işler değildir. Bu açıdan Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan’a teşekkür ediyorum.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar