Reklamı Geç
Ramazan Bayramı Reklamı
Facebook Reklamı
İnstagram
Bahar Akdeniz

Bahar Akdeniz

Mail: sanatbaharatolyesi@hotmail.com

İNSAN BEZEN ÖZÜNE DÖNEBİLMELİ

İNSAN BEZEN ÖZÜNE DÖNEBİLMELİ

Huzurun kapınızı araladığı bir gün dilerim dostlarım. Uzun zamandır  yazmayan bir ressam çizelim  bu hafta köşemize. Hayatın zorluklarına takılmış savrulan tutunamayanlar köşesi olsun bugün , ressamlara ve tüm emekçilere gelsin. 

  Hayatımızda seçimlerimiz ve hislerimizle bir şekilde yön buluyoruz elbette bazen seçimlerimiz bizi yoruyor üzüyor pişmanlıkta veriyor olabilir hayat bu şekilde maalesef deneyerek yaşayarak öğreniyoruz . Savrulan kurumuş yaprakları düşünün, bence harika görünüyorlar bir emekle zamanla filizlenip can buluyorlar sonra düşüyorlar ve hayattaki ilerleyiş ezilmemelerine olanak sağlamıyor bakteriler ya da bir tekerlek bir hayvan  ya da insanın ezmesiyle o artık eskisi gibi olamıyor ama dönüşüm devam ediyor. Bizlerde bu şekilde yaşıyoruz hayatta bazen dibe vuruyoruz ama her gecenin elbet sabahı vardır. Merhamet duygumuzu  insan olduğumuzu unutmayalım yeter...  Her zaman etrafı suçlamayız bazende kendimizde aramalıyız sorunu eksiği... Eleştirmeden önce dikkat etmeye çalışıyorum, ben ne yapıyorum bende o şekilde yapıyor muyum. Hayat bu hatasız kul olmaz. 

  Kendinize kaçış noktaları belirleyin bu belki bir odada müzik dinlemek belki çatıda çay içmek belki yürüyüş yapmak ya da hobi edinmek, zaman geçtikçe yaşadıklarımız yükümüzü arttırıyor  ruhsal sorunlar günümüzde çoğaldığını söylüyor uzmanlar bunun sosyal medyalarda ki özenti kendini küçük görme de etkisinin olduğu söyleniyor. Dostlar hepimiz tekiz bu harika bir şey , her birimizin dünyası ayrı bunun tadını çıkarmaya çalışalım.  Kendinizi mutsuz hissediyorsanız kendinize yapabileceğiniz  küçük hedefler koyarak başarı duygusunu yaşatın kendinize, bu hisler size motive ve umut katar. Misal iş çıkışı bir hayvanı doyuracağım, bugün önüme çıkan çöpleri toplayacağım  anlatabiliyor muyum , kelebek etkisini araştırmanızı öneririm.

    Hayal kurun hayalsiz yaşanmaz, kurduğunuz hayalleriniz gerçekleşmek zorunda değil bu arada  çok dalıp gerçekleşmediğinde kendinizi yıpratacak ben yaşayamam diyecek noktaya kadar olmamasına dikkat edin kapılmayın çok.. Ama emek verin düşünün kitap okuyun ki farklı hikayeler sizi dertlerinizden biraz uzaklaştırsın ve başka dünyalarda gezinin. Bazen tükenir gibi olur insan,  tükenmişlik sendromu yaşandığında hobiler sanat iyi gelebilir, hayvanlarla uğraşmak doğa yürüyüşleri..  İnsan kendini aramalı özünü bulmaya çalışmalı ben kimim nasıl biriyim aslında gerçek içimdeki ben kim? İzdivaya çekilir gibi kendine zaman ayırmalı bazen kendinizi izlemeye çalışabilirsiniz. Bu hafta bunu öneriyorum kendi kendinizin şifacısı huzuru olabilirsiniz . Elinize kağıt kalem alıp karalayın yazın hislerinizi, sözlerini anlamadığınız müzik dinleyerek aklınızdan geçenleri yazın düşünmeden irdelemeden sorunlarınızı, kendinizi nasıl yerde görüyorsunuz mesela sizce sorun var mı varsa neler sizi üzen, içinden çıkılmaz hal mi aldı sorunlar   psikoloğa gidin gitmek o kadar doğal ki ...  

     Huzurla sanatla kalın hoşça kalın.... Bazen tek bir kelime yeter insana .

 

  İyi olmanız niyetiyle sevgiler ...

Makale Yorumları

  • Betül İrsava21-09-2020 19:20

    Gerçekten güzel ve dişe dokunur bir yazı olmuş bu konuda size katılıyorum bazen iç dünyamıza dönmek bizlere daha güzel kapılar açabiliyor

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar