Facebook Reklamı
İnstagram
Kübra Mert

Kübra Mert

Mail: kubramert@balikesiraktuel.com

İnternet Medyası ve Basın İlan Kurumu

İnternet Medyası ve Basın İlan Kurumu

Türkiye'de olduğu gibi Balıkesir'de de Basın İlan Kurumu, internet sitelerinin resmi ilan alabilmesi için yeni bir sistem hazırladı. Bu sistem, internet sitelerinin belirli şartları yerine getirmesi halinde resmi ilan alabilmesine olanak sağlıyor.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Balıkesir’de Basın ilan üzerinden yeni bir sistem hazırlandı. Basın ilan kurumu şartlarını yerine getiren internet siteleri ilan yayınlama haklarını alıyor. Ancak şartları yerine getiremeyenler Resmi ilan almaya hak kazanamayacak.

Ekonomik Sorunlar Büyüyor

Bu konuda İnternet medyasında şöyle bir sorunumuz var. İllere göre verilen resmi ilan pastası oldukça düşük kalıyor. Basın ilan kurumunun özveriyle yaptığı çalışmaları görmek gerekiyor. Ancak hayat gerçekliği eleman maliyetleri, işyeri kirası, stopaj, ajans bedelleri, yemek, yol ve en önemlisi sigorta bedelleri Gazeteleri olduğu kadar internet medyasını da zorluyor. Basın ilan kurumu 1 ekimde bunuda göz önüne alarak kararlar alması gerekiyor.

İllere göre verilen resmi ilan pastasının düşük olması, kurumların ilan vermeye yanaşmaması ve giderek artan maliyetler Basın ilan kurumun güzel başladığı işte zorlanmasını sağladı. Basın ilan Kurumu Müdürü her ay yaptığı toplantılarda bunu açıkça anlattı. Hatta Basın ilan kaynaklarını en efektif biçimde kullanacaklarını ve ilan gelirlerini gazetelerin asıl geliri olarak görmekten vazgeçmesi gerektiğinin altını çizdi. Basın İlan Kurumu, 1 Ekim'de bu konuyla ilgili yeni kararlar alacak. Kurum, internet medyasının beklentilerini de göz önünde bulundurarak, bu sorunun çözümü için gerekli adımları atacağını umuyorum.

Sorunlar İki Taraflı Çözüme Kavuşmalı

Bu durum, internet medyasının gelişimi için önemli bir adım olarak görülüyor. Ancak, internet medyasında yaşanan bazı sorunlar, bu gelişmeyi sınırlandırabilir.Balıkesir'de Basın İlan Kurumu'nun internet medyasına yönelik yeni sistemi, internet medyasının gelişimi için önemli bir fırsattır. Ancak, internet medyasının yaşadığı sorunlar çözülmedikçe, bu fırsat tam olarak değerlendirilemeyebilir.Basın İlan Kurumu'nun, internet medyasının yaşadığı sorunları çözmek için gerekli önlemleri alması, hem internet medyasının gelişimine hem de kamuoyunun bilgilendirilmesine katkı sağlayacaktır.

Özellikle vurgulamak istediğim nokta, internet medyasının yaşadığı gelir yetersizliği sorunudur. İnternet sitelerinin, geleneksel medya kuruluşlarına göre çok daha düşük reklam gelirleri elde etmesi, onların finansal olarak zorlanmasına neden oluyor. Bu durum, internet medyasının bağımsızlığını ve kalitesini de olumsuz etkiliyor.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar