Facebook Reklamı
İnstagram
Kübra Mert

Kübra Mert

Mail: kubramert@balikesiraktuel.com

Sakin, sessiz, Cennetten bir köşe Ayvalık

Sakin, sessiz, Cennetten bir köşe Ayvalık

Ayvalık, Balıkesir’in şirin bir ilçesi.. Yaz aylarının en güzel tatil beldelerinin ise başında geliyor. Son yıllarda artan nüfusuna karşılık hala daha o eski güzelliğini koruyor. Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olmasıyla birlikte Yaz mevsimlerinde turizmin etkisiyle dönemsel nüfus artışı yaşanıyor.Ayvalıklılara soracak olursanız nüfus artışına oldukça kızgınlar. Hatta Cunda adasına yolunuz düşer orada birkaç tane Ada sakiniyle konuşsanız. Size şikayetlerini sıralayıverir
...

Ayvalık aslında bir adalar topluluğudur. Poyraz, kaşık , güvercin ada, büyükkuru ada ve kamış adası bunlardan bazılarıdır. Son yıllarda bazı müteahhitlerin iştahını kabartan bu adalara yönelik çeşitli koruma çalışmaları yapılıyor. Zaten olması gerekende bu.. Balıkesir birçok açıdan korunması gereken illerin başında geliyor. Laf aramızda pek korunduğu da söylenemez. Bu konuda birkaç cılız koruma çalışması dışında Ayvalık’ta seri betonlaşmanın henüz önüne geçişmiş değil..


...
Ayvalık’tan devam edersek eğer, Akdeniz iklimi hüküm sürren Kışları ılık ve yağışlı , yazları ise sıcak ve kurak geçen bu şirin beldenin bir tostu varki dillere destan..Ayvalıkta ne yenir ? diyen bazı arkadaşlarım oluyor. Onlara şu  cevabı veriyorum. Mutlaka Tostçular çarşısından bol malzemeli bir Ayvalık Tostu yemeden gelme derim. Birazda yöresel lezzetlerimden bahsedelim.

Ayvalık sokaklarında gezdiniz, sokaklarda bol bol selfie çekindiniz ve güzel bir kahve içtiyseniz yazıma devam ediyorum. Ayvalık’tan biraz Cunda adasına doğru yol alıyoruz. Papalina balığı adanın güzel lezzetlerinden birsidir. İsmi Rumlardan kalmış, sadece Ayvalık bölgesinden çıkan bir balık türüdür. Papalina Balığını ekmek arasında yemek için en uygun mevsim Ağustos ayı veya Eylül başıdır.

Ayvalık’ta kahvemizi içtik sonra Cunda adasına doğru yol aldıysanız ardından Palina balığı lezzetini de denediyseniz sırada damak çatlatan bir lezzet fırtınası daha geliyor. Ayvalığın muhteşem Sakızlı dondurmasından bahsediyor..

Sakızlı dondurma aslen Midilli Adasından gelen bir lezzet. Sakızlı tatlar sevenler tercih edebilir lezzeti güzel ve ferahlatıcı oluyor. Geçmişte Sakız ağaçları bu bölgelerde bolmuş ancak mübadele ve ondan hemen önceki yüzyılda ağaçlar büyük bir kıyıma uğramış. Bu açıdan Sakızlı dondurmanın Sakız aroması karşıdan Midilli adasından geliyor. Dondurmamızı yedik dostlarım.. Haftaya görüşmek üzere hoşçakalın…hemen buradan ayrılmadan size Ayvalıkta gezilecek yerleri de not oalrak düşeyim
-şeytan sofrası
-Ayvalık ayazması
-sarımsaklı plajı
-badavut plajı
-aşıklar tepesi
-Küçükköy
-Cunda

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar