KİTAPLARLA ARANIZA SOSYAL MESAFE KOYMAYIN!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KİTAPLARLA ARANIZA SOSYAL MESAFE KOYMAYIN!
Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin “Yararlı ne varsa biz de varız, okumak iyidir, kitap iyidir. Ne gerekiyorsa katkı sunmaya hazırız, dijital dünyanın bize en büyük negatifliği, bilgisayar ve cep telefonlarına gömülmek. Kitap gibi ufku açabilecek, düşünsel mekanizmanızı geliştirebilecek, hayal dünyanızı geliştirebilecek başka bir şey yok” dedi.

Ayvalık Büyük Park’ta açılan kitap stantları okuyucuların ilgisini çekiyor

Ayvalık Belediyesi’nin yenilenen yüzüyle Amfitiyatro ve Büyük Park’ın açılışını gerçekleştirmesinin ardından bölge sanatseverlerin yanı sıra kitap kurtlarının da yaz akşamlarında buluşma noktası haline geldi. Ayvalık Belediyesi Kültür Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde “Kipat Fuarcılık” ile karşılıklı oturdu ve bir anlaşma yaptı.

Anlaşmaya göre; Amfitiyatro giriş alanına tüm yayınevlerinden örneklerin sergilendiği stantlar açıldı. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in, özellikle kültür ve sanat etkinlikleri için hazır hale getirilmesini istediği park alanında kitapseverlerin ilgisini çekecek bir alan oluşturuldu. Stantlara özel bir isim de veren Başkan Ergin, “Kitaplarla aranıza sosyal mesafe koymayın”dedi.

KIŞ DÖNEMİ KONUŞULURKEN SERGİ FİKRİ ÇIKTI

Kitap stantlarının oluşturulması için gecesini gündüzüne katan, neredeyse park alanında geceleyen Ayvalık Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Erkan Cılak “Kipat Fuarcılık ile kış döneminde yapılabilecek kitap fuarı hakkında konuşuyorduk. Konuşmanın ardından park alanında dolaşırken, var olan kitaplarınızı en üstteki kültür için ayrılmış stantlarda sergileyebileceklerini söyledim. Onlar da konuya sıcak bakınca, çeşitli yayınevlerinden getirilen kitaplar sergilenmeye başladı. Ve okurlardan büyük bir ilgi oluştu. Müzik, edebiyat ve resim birbirinden ayırmak mümkün değil. Yaşama geçirmek istediğimiz de bu alanın gerçekten her yönden aktif olarak kullanılması. Bu dönemde pandemi nedeniyle kapalı alanları tercih etmemek durumundayız. Ancak en azından açık alanlarda imkanlarımızı arttırmamız gerekiyor” dedi.

YARARLI NE VARSA BİZ VARIZ

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin “Yararlı ne varsa biz de varız, okumak iyidir, kitap iyidir. Ne gerekiyorsa katkı sunmaya hazırız, dijital dünyanın bize en büyük negatifliği, bilgisayar ve cep telefonlarına gömülmek. Kitap gibi ufku açabilecek, düşünsel mekanizmanızı geliştirebilecek, hayal dünyanızı geliştirebilecek başka bir şey yok. O nedenle kitap için sergiler açık, hangi yayınevi isterse buyursun gelsin. Kitap fuarının çocukların okulda olduğu dönemlerde yapılmasının daha verimli olduğunu düşünüyoruz. Esasen bu kültür sanat faaliyetleri, fuarlar ve festivaller yazın Ayvalık’ta kalabalıkta yeterince duyurulamıyor. Çünkü çok kalabalık ve insanların kafasındaki hedef tatil yapmak. Biz bu tür etkinlikleri Eylül, Ekim, ya da Nisan, Mayıs aylarına taşıyarak hem herkese duyurabilmeyi hem de çevre ilçelerden illerden de ziyareti sağlayarak turizmi de geliştirmeyi hedeflemekteyiz” diye konuştu.

AYVALIK BELEDİYESİ KÜLTÜR MÜDÜRÜ ERKAN CILAK

Kitaplar çeşitli yayın evlerinden ve çeşidi çok sayısı az, biten kitapların yerine hemen ertesi gün kargo ile takviye yapılıyor. Bizimki eksik kapatma, Geylan Kitabevi Ahmet Yorulmaz ismi ile bütünleşmişti çocukluğumuzda, ileriki yıllarda ise Ayvalık kitabevi konusunda zayıf kaldı. Yaz için bu uygulama ile eksik kapatıyoruz. Gençlik Merkezi’mizde, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin bir kütüphanesi, yine Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde ise Feyza Hepçilingirler’in bize armağan ettiği bir kütüphane var. Ama asıl mesele kitap fuarları yapabilmek ve belki belediye adına kalıcı kitabevi açmak.

KİTAP FUAR YÖNETİCİSİ BİLAL ÖZBAY

Eserleri yayınlıyoruz, konsere gelenler ilgileniyorlar, alıyorlar ama şu an etkinlikler belli günlerde yapılıyor ve her gün etkinlik yok. Ağustos ayında açıkhava sineması gündemde. O dönemde her akşam gelen giden olursa daha da iyiye gideceğimizi düşünüyoruz.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Balıkesir'deydiÖnceki Haber

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Balıkesir...

KARESİ’DE ATATÜRK EVİ’NİN TEMELİ ATILDISonraki Haber

KARESİ’DE ATATÜRK EVİ’NİN TEMELİ ATILDI

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar