Kübra Mert

Kübra Mert

Mail: kubramert@balikesiraktuel.com

Suudiler Parayla Her Şeyi Satın Alamayacaklarını Anlamalı

Suudiler Parayla Her Şeyi Satın Alamayacaklarını Anlamalı

Türkiye Süper Kupası, Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacaktı. Maç, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan Stadyumda oynanacaktı. Ancak, Suudi yetkililer, Fenerbahçeli ve Galatasaraylı futbolcuların Atatürk tişörtleriyle sahaya çıkmalarına izin vermeyince maç iptal edildi. Türk yetkililerin oradaki dik duruşu aslında Türk Cumhuriyetinin dik duruşudur. Bu olay, Suudi Arabistan'ın baskıcı rejimini ve Atatürk'ün bağımsızlık mücadelesine olan düşmanlığını bir kez daha ortaya koydu. Suudi yetkililer, özgürlükçü, devrimci, vatandaşlarını “Efendi olarak gören” Atatürk’ü tehdit olarak görüyor.Aslında onun fikirlerinin Suudi Arabistan'da yayılması endişesi taşıyor. Bu endişeyi taşımaları baskıcı rejimler olarak çok normal gözüküyor. Zaten son dönemde dış dünyaya açılan Suudilerde bir kısımda Laikleşme çabası azımsanamayacak düzeydedir.

Bu olay, aynı zamanda, paranın her şeyi satın alabileceğine inanan Arap ülkelerinin gerçek yüzünü de gösterdi. Suudi Arabistan, Türkiye'den Süper Kupa maçını almak için büyük bir para ödedi. Ancak, bu para, Fenerbahçeli futbolcuların Atatürk'ü onurlandırma hakkını satın alamadı.Bu olay, Türkiye'de büyük bir tepkiye yol açtı. Türk halkı, Suudi Arabistan'ın baskıcı rejimine karşı öfkeli. Bu tepki, Suudi Arabistan'ın Türkiye'de itibarını kaybetmesine neden oldu. Fenerbahçe, Galatasaray maçının böyle bir sebepten ertelenmesi dünya kamuoyunda da yankı buldu. Birçok uluslararası medya kuruluşu, olayı gündemine taşıdı. Bu olay, Suudi Arabistan'ın insan hakları ihlallerine karşı uluslararası kamuoyunun dikkatini çekti.Bu olay, Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki ilişkileri de olumsuz etkiledi. Bu olay, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin bozulmasına neden olabilir.Bu olay, bize şunu gösterdi ki, parayla her şeyi satın alamazsınız. Özgürlük ve demokrasi gibi değerler, parayla satın alınamaz.

Sizler için Bazı ülkelerde yaşananları derledim..

AS’ta yer alan haberde, “Galatasaray ve Fenerbahçe, Suudi hükümetinin Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusuna çeşitli anma törenleri yapması reddetmesi nedeniyle oynamayı reddetti. Birkaç beklenen saatin ardından anlaşmaya varılamadı ve oyun oynanmayacak” ifadeleri kullanıldı.İngiliz Daily Mail gazetesinde de Süper Kupa finalinin oynanmaması geniş yer buldu. Gazete, "Riyad’daki Türkiye Süper Kupası iptal edildi" başlığının yer verildiği haberde, “Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki Türkiye Süper Kupa finali, ev sahibi Suudi Arabistan’la yaşanan anlaşmazlık nedeniyle iptal edildi.  A Bola, gazetesinde haberin başlığında “Riyad’daki Türkiye Süper Kupası, takımların oynamayı reddetmesi nedeniyle iptal edildi" ifadeleri kullanılırken, haberin devamında ise, “Reddedilmenin nedeni, Suudi hükümetinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle eski cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün anıldığı maç formalarının kullanılmasına yasak getirmesiyle ilgili.  Alman Bild ise, “Çöldeki Türkiye derbisinde büyük tartışma” başlığıyla öne çıkardığı haberin devamı, “Şampiyon Galatasaray ile Türkiye Kupası’nı kazanan Fenerbahçe arasındaki Türkiye Süper Kupa düellosu iptal edildi. Fenerbahçe ve Galatasaray oynamayacak. Sebebi ise Suudilerle değerler konusunda yaşanan anlaşmazlık. Isınmalarda her iki takım da Atatürk forması giymek istedi. Suudiler buna karşı” şeklinde devam etti.

Fransız So Foot, maça çıkmama kararıyla ilgili, “Bir karmaşa daha: Fenerbahçe, “Yurtta sulh, cihanda sulh" yazılı pankart açmak isterken, Galatasaray da “Ne mutlu Türk’üm diyene" yazılı pankart açmak istedi. Burada da Suudi Arabistan bu girişimi resmen reddetti. Maç saatinin gelmesine ve yerel taraftarların tribünlerde bulunmasına rağmen maç resmi olarak iptal edildi. Her iki takımın da gece İstanbul’a dönmeyi planlıyor” denildi. İtalyan Tuttosport’da da gerçekleşen maça çıkmama kararıyla ilgili yapılan haberde, “Riyad’da yapılması planlanan Türkiye Süper Kupası için geçerli olan ve yılbaşı arifesinde şampiyonun belli olacağı, Mauro Icardi’nin Galatasaray’ı ile Edin Dzeko’nun Fenerbahçe’si arasında oynanacak derbi maçı oynanmayacak. Her iki kulüp de İstanbul’a dönmüş olup, kupanın daha sonra ileri bir tarihte oynanacak şekilde iptal edilmesine karar verildi” şeklinde paylaşıldı.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar