Facebook Reklamı
İnstagram
Süleyman Namlı

Süleyman Namlı

Mail: suleymannamli@hotmail.com

ANADOLU'NUN MAYASI YÖRÜKLERİN CİĞERİNİ YAKTILAR

ANADOLU'NUN MAYASI YÖRÜKLERİN CİĞERİNİ YAKTILAR

Bu memleketin mayası Yörük ve Türkmenlerin ciğerleri yandı

BU YANGINLAR MEMLEKETİN ORMANINA DEĞİL MAYASINA SABOTAJDIR

Manavgat’ta dört yerden çıkan orman yangınları aslında bir anlamda toplumsal birliğimize yapılan apaçık saldırı gibi duruyor. Kasıtlı çıktığına inandığım bu yangınların hemen ardından Mersin, Adana, Ankara, Bodrum, Kütahya ve en sonda Marmaris’te yangınlar çıktı. Bunların yine terör örgütü PKK tarafından çıkarıldığını bilmemek ahmaklık olur. Bu kez çıkarılan yangınları oldukça kapsamlı ve Dağ köylülerine yönelik olarak yapılmasını oldukça manidar buluyorum. Toplumsal birliği sarsmak adına Yeşil yanarken bir taraftan da Orman ile adeta iç içe giren Dağ köylülerinin ekili, dikili arazileri hayvanları ve canlarına kast edilmeye çalışılıyor.

***

Özellikle Balıkesir, Aydın, İzmir, Muğla, Antalya, Adana ve Mersin’in dağ köylerinde Yörük-Türkmenler yaşar. Bu toplumun mayasını oluşturan Yörükler geleneklerini en uzun süre devam ettiren Türkler olarak ön plana çıkmaktadır. Hala halılarını kendileri yapar, peynir, süt yoğurt gibi temel ihtiyaçlarını kendileri elde eder. Onlarca para verilmesine rağmen turistik tesislerin onları tehdit etmelerine rağmen yerlerini yörelerini terk etmezler. Bunun aslında başlıca sebebi Anadolu mayasıdır. Anadolu’da yaşanan onlarca savaş sonrası Osmanlı ve Selçuklu iktidar mücadelelerinde bile Yörük ve Türkmenlerin bu maya kültürü sayesinde Türkler bozguna uğramamıştır. Yenilgiler yıkımlar sonrası Türkler bu özmaya kültür ile Fetret devri gibi ara dönemler yaşanmasına vesile olmuşlardır.

***

Kurtuluş savaşında düşmana en büyük darbeyi yine dağlarda yaşayan bu Türkler vermiştir. Atatürk’te daha sonra şu cümleyi kurmuştur. “Arkadaşlar! Gidip, Toros Dağları'na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez.”  Sonuna kadar haklı olduğu bu cümleyi kurarken Mustafa Kemal ATATÜRK hamurda mayanın aslında ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istemiştir. Çünkü buralarda yaşayan Yörük ve Türkmenler Anadolu’nun bir Türk yurdu olduğunun en açık ispatıdır. Tüm büyük şehirlerde kozmopolit bir yapı hakimken öz benliğinden kopmayan yörük ve Türkmenlerin evlerinin kapıları yada çadırlarının bezleri gelene gidene sonuna kadar misafirperverce açıktır.

***

Son yaşanan yangınlar, Arazi talanları, turistik tesis faaliyetleri, yazlıkçı akını , Siyasetçilerin ayrılıkçı sözleri, işte bu mayanın bozulmasına yöneliktir. Çünkü tam 1300 senedir Anadolu coğrafyasında yaşayan Türklerin en sağlam kaleleri burasıdır. Önce İstanbul’a yaşanan göç şimdi bu bölgelere doğru hunharca yaşanmaktadır. Burada ki hoşgörü içeren Türk kültürü tehdit altındadır. Tarım ve Hayvancılığa yönelik desteksiz politikalar ve hükümetlerinde Yörüklerin arkasında durmaması aslında bu kaçınılmaz sonu hazırlamıştır. Japonya, Avrupa gibi ülkeler asıl benliklerini müze halinde yaşarken biz ise köylüleri yerinden etmek için türlü politikalar geliştiriyoruz.

***

Son yangınları düşündüğümde aslında Toplumsal birliği hedef alan Teröristlerin bu bölgeleri neden hunharca katletme hedefinde olduğunu çok daha iyi anlıyorum. Yörüklerin geçmişten kalan bu kültür birikimini hedef alınması bizim daha fazla birlik olmamızı gerektiriyor. Yaşanan yangın felaketi sonrasında Devletin buradaki kültürü koruma adına kesenin ağzını sonuna kadar açması gerekir. Burada yaşayan vatandaşlara yapılacak yardım, destek ve her türlü girişim bu vatanın NAMUS BORCU olarak algılanmalıdır. Acilen destek paketleri açıklanmalı ve yangında zarar görenler en büyük destekler verilmelidir. Bu anlamda başta MHP olmak üzere tüm siyasi partiler bu konuya eğilmelidirler.

***

Anadolu irfanı, siyaseti, islamı, hoşgörü ve sayabileceğimiz birçok terim son yıllarda büyük tehdit altındadır. Kültürümüzü, insanımızı, doğamızı, mayamızı en önemlisi de Türklüğümüzü korumak vatan namus borcudur. Bu kapsamda ülkemize yoğun göçünde bir önce durması gerekmektedir. Aksi halde ileride dönemlerde çok daha büyük afetler yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

 

SÜLEYMAN NAMLI

 

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar